Blog Bohumila Rouba - Čím víc nás k volbám v kraji přijde, tím se budeme mít líp!

 Čím víc nás k volbám v kraji přijde, tím se budeme mít líp!

 Že vám to připadá přitažené za vlasy? Ale vůbec ne. Současný volební systém totiž sice dělí repulibku na volební územní celky podle krajů. Pak ale zjednodušeně řečeno bude stejně rozhodovat, kolik oprávněných voličů své hlasy do uren vhodilo. A podle toho se také rozhodne, kolik poslanců z jednotlivých krajů zasedne do poslaneckých lavic.

 A ruku na srdce, je vlastně téměř jedno, z jaké strany budou ti naši poslanci z Pardubického kraje. Jde hlavně o to, aby jich tam bylo co nejvíc a jejich hlas byl co nejvíc slyšet. Hlavně při tzv. "porcování medvěda", protože jak jsem si všiml na předvolební debatě kandidátů do poslanecké sněmovny, všichni rozumí problémům kraje (viz zemědělství, doprava, skomírající firmy, školství), všichni nabízejí jasná a vesměs podobná řešení, a tak kdyby se na nich shodli i na parlamentní půdě a prosazovali je napříč politickým spektrem, nemůžeme se mít jinak než dobře.

 Oddlužíme nemocnice, budeme si to pádit po dálnici až do Hradce Králové a po R35 se budou prohánět hlavně kamiony, které otravují menší obce poblíž její trasy. A kvalitních učňů, jéééé, těch bude, až si budou moct firmy vybírat.

 Ale teď vážně, nejsem utopista. Když by budoucí poslanci alespoň částečně splnili své sliby voličům, opravdu by mohli něco jako patrioti kraje dokázat. Je pak jedno, jestli pro mě v Pardubickém, anebo pro vás odjinud jinde. Ale fakt jich tam potřebujeme co nejvíc, kdyby někteří začali trpět ztrátou paměti a nebo, což je pravděpodobnější, by je začala drtit velká politika stranických aparátů s nařízeným hlasováním.

 Proto výzvu, "přijďte k volbám", neberte jako klišé. Já sám letos poprvé od svých osmnácti let zamířím na obecní úřad, abych tam jeden platný hlas vhodil. Ne snad proto, že jsem defitivně přesvědčen o pravdě oné strany či hnutí, ale právě z výše popsaných důvodů.

Dvacet let jsem při volbách plnil jen pracovní povinnosti, chtěl jsem si zachovávat neutralitu a možná v tom byla i část lenosti si vybírat, stejně nebylo z čeho. A i když se situace příliš nezměnila, alespoň chci pardubické poslance. Ať jim pak můžu vyčítat a nebo blahořečit osobně. U voleb se na vás těší

Bohumil Roub - toto je názor redakce