Dlouho jsem mlčel, ale totalitní manýry na gymplu nesnesu!

 Už nemůžu mlčet, už nemůžu číst a poslouchat ty cancy

Jakožto absolvent Gymnázia Pardubice - Dašická se stydím za to, že se současné vedení vrátilo o více než dvacet let zpátky a jeho "připosraností" mi připomíná rok 1989, kdy jsem na gympl nastupoval.

Jenže tehdy přišel extrémně emotivní 17. listopad, tehdejší "Capo di tutti capi" "šerif" ředitel Josef Kubát řízený Okresním výborem KSČ zajistil pochod městem, setkání se studenty (nikoli vybranými) v jídelně a mohlo se i za nejistých poměrů diskutovat.

Co se děje teď? Učitelský sbor zakáže studentům symboly pana Knížete (v mém případě se u ušišlaného ve všech jazycích spícího důchodce nejedná o podporu), jakékoli jeho symboly by podle vedení školy byly jen provokací a nedůstojné.

Cože? Ne, po mediální kauzalizaci to pochopitelně vyvrací i pan ředitel Luděk Burian, mně to však na chodbě potvrzují studenti. Je už jedno, jestli to byla zbytečná aktivita učitelů, špatně pochopené nařízení vedení anebo jen exhibice studentů. Někde pravda uprostřed zřejmě bude.

Pak si vzpomenu na svou třídní z gymnázia, která mne vzhledem k mému rodinnému zázemí zrazovala: "Bohoušku, neblbni s tím Občanským fórem (tehdy míněno studentským), počkej, jak to dopadne a pak uvidíš."

Mimochodem, všichni, kteří zazpívali panu prezidentovi studentskou hymnu, to údajně předem odmítli. Na naléhání učitelského sboru to pak krásně dali, ale za jakou cenu... A pan ředitel vyzve všechny prolustrované studenty na besedě s panem prezidentem - "Kdo se cítíte omezováni, vystupte!" Kdo by to asi dal...

Jsem rád, že moje středoškolská "alma mater" vychovává myslící studenty, kteří mají svůj názor. Ale pokud ho nemohou vyjádřit? Proč jste pane řediteli po mně chtěl, abych vám ukázal na studenty, kteří mi restrikce potvrdili..? Já mám obličeje na kameře i jejich jména, tak pátrejte. 

Bohumil Roub, jsem na FB, maturant 1993, bohumil.roub@centrum.cz