HOŠI DĚKUJEM, MY JSME NEMAKALI, musíte nám to ukázat, asi jsme...

COŽE? Tak musela znít a zněla moje odpověď na novoroční přání mé přítelkyně. Prý, ať je rok 2014 stejně tak hezký, jako ten předchozí, TO SNAD NE!!? V mé celoživotní skepsi nepůjdu desítky let zpět, abych hledal "jár" mně se zamlouvající, bilance roku 2013 je ad absurdum tristní. Nechci vyjmenovávat důvody, to umí google líp, já bych raději opravdu vzhlížel k lepším zítřkům, po vzoru našich dřívějších demagogů. Možná už se konečně naučíme "makat", protože dosud jsme asi nic nedělali. Možná... Mě toto heslo urazilo a uráží... 

Moc tomu nevěřím, a i když do vysoké politiky vstoupila nová generace podle mých zkušeností s nimi i slušných lidí, nedělám si plané iluze. Semele je mašinérie politických profesionálních nestorů, kteří je velmi rychle naučí, hůř-li, pokud sami budou chtít. Ale pojďme k obyčejným věcem, vysokou politiku nechme jiným, těm Vyvoleným. 

Jsme každý svého štěstí strůjcem říkal můj zesnulý otec a měl recht. Tlačí nás úřady do nesmyslností, jejich vykonavatelé v mundúrech úředníků pouze, třebaže kroutíc hlavami, vykonávají to, čím se mají řídit. Ale pojďme konkrétně...

Jeden absurdní přííklad za všechny - používání antiradardního zařízení, které zamezí policistům pirátům silnic změřit aktuální rychlost, je nově díky zákonodárcům přestupek, protože polovička z nich ho má v soukromých autech zdarma podle sdělení distributorů již nainstalováno. Dřív těmto hříšníkům hrozila ztráta bodů i řidičáku a stotisícová pokuta. Teď? Maximálně desítka, ale až ve správním řízení, což ti chytří dokáží během roční prekluzní (promlčecí) doby rozporovat tak, že nebudou potrestáni.

Pardubice hospodaří s dvěma miliardami ročně (!), ale nejsou schopny kooperovat na získávání dotací z EU, kam ČR cpe mnohem více, než dostává zpět. Nemluvě o tom, že dost se jich bude muset vracet, protože dřívější antiuniostický prezident nám zajistil podrobnější dohled.

Je spousta dalších věcí a debilit, se kterými se člověk při naší práci setkává, a i když na ně upozorňujete, nikdo vás většinou nevyslyší, i když jsou výjimky.

Takže COŽE? Mám chtít minimálně stejný hezký rok jako byl ten předchozí? Ani náhodou! Chci, aby se konečně něco dělo, aby nebyly schvalovány lobbystické zákony, aby si i na těch nejnižších úřadech člověk připadal jako klient, nikoli otrava, abych byl zase hrdým Čechem. Jsem jím asi stále, ale nalhávám si to jen.

Pojďme v novém roce 2014 do toho! Nebuďme apatyčtí k rozhodnutím i v těch nejmenších obcích, kde žijeme nebo žijí naši přátelé a kamarádi, nenechme o sobě rozhodovat jiné, když zrovna nejsme u volební urny, informační technologie jsou tu od toho!

Neskutečně bych totiž rád připil v roce 2015 na to, aby byl ten rok alespoň tak dobrý... Bez výčitek...

Bohumil Roub - je to sice názor redakce, ale hlavně jeho...