Pardubáci jsou v Zug – zwangu aneb zoufalá doba si žádá zoufalé činy

 

Do patové situace se dostala vyjednávání o radniční koalici v Pardubicích. I když výsledky napovídaly ve východočeské metropoli vytvoření středopravé koalice, osobní zášť lídrů ODS a sdružení Pardubáci způsobila zablokování další jednání. Pro Františka Brendla z Pardubáků je totiž v městské radě nepřijatelná osoba odstupujícího náměstka primátora Alexandra Krejčíře, ODS si zase nechce nechat lustrovat jména svých kandidátů. Začala proto jednat o duhové koalici s ČSSD, se kterou by mohla vytvořit menšinovou koalici s tichou podporou komunistů. Proti tomuto řešení se ale vyslovil přímo premiér a předseda ODS Petr Nečas. Otázkou je, jak hodně si nechají pardubičtí „modří ptáci“ mýt hlavy od svého šéfa.

Zoufalá doba totiž vyžaduje zoufalé činy. A Petr Nečas se svým nekompromisním antisociálním postojem v reformách určitě svým lídrům a kandidátům v předvolebním boji nepomohl. A počítat s tím, že voličům řekneme – budete se mít hůř, ale volte nás, protože jiná cesta stejně není, a pak čekat výraznou pozitivní odezvu ze strany pohodlnějšího voličstva, to prostě nejde dohromady. Další možností je, že by odstoupili z touhy obsadit pozici v městské radě oba největší kohouti na pomyslném vyjednávacím smetišti – jak Krejčíř z ODS, tak Brendl z Pardubáků. To je ale asi stejné sci – fi, jako že Váňa spadne na první překážce Velké pardubické. Řečeno mluvou šachisty – Pat, a to na obou stranách, což královská hra nezná. Nikdo nemůže hrát a to je nemyslitelné.

Šachy znají ještě jeden výraz, který více odpovídá této situaci – Zug zwang, česky nevýhoda tahu. Zatímco ODS se pustila, možná jen naoko, do vyjednávání se sociálními demokraty, na tahu, a to v nevýhodě, jsou teď Pardubáci. Buď přijdou o svůj záměr „vyšachovat“ ze hry odstupujícího náměstka Krejčíře, anebo přijdou o všechna místa v radě a přejdou do opozice. A to by si určitě jejich voliči nepřáli. Obojí je částečnou prohrou, mírněji řečeno výrazným zklamáním. Vyčkávací tah v podobě jednání s ČSSD se tak jeví ze strany ODS jako přinejmenším chytrý. Holt, boj na nekalé to politické scéně často připomíná šachy. Včetně obávané nebo naopak očekávané výměny barev nebo dokonce družstva, paní Fraňková…

Bohumil Roub – vedoucí redaktor TV Pardubice

tento názor je názorem redakce TV Pardubice

bohumil.roub@centrum.cz