Areál bavlnářské Perly v Ústí nad Orlicí se může změnit v obytnou čtvrť

Svým způsobem ojedinělá bude transakce, jejímž předmětem se stane rozsáhlý areál bavlnářských závodů Perla nacházející se uprostřed Ústí nad Orlicí na východě Čech. Dražbu tohoto majetku podniku v konkursu realizuje společnost Naxos, největší dražebník v zemi. První podání činí 40 milionů korun. A právě o nemovitosti, jejichž ceny se pohybují řádově v desítkách milionů korun, mají v současné době stejně jako na konci loňského roku, investoři v České republice největší zájem. Jednou z možných variant je demolice továrních budov textilky a nová výstavba. Dražba se uskuteční do konce června.

 

Areál výrobního podniku Perly se v centru města rozkládá na ploše téměř 32 000 metrů čtverečních, zastavěná plocha představuje více než 27 000 m2. „Zájem o pozemky by mohli být developeři, kteří by nechali hlavní budovu Perly, sklady, garáže a další objekty zbourat a začali tu stavět především obytné domy. A jsou tu i další zájemci,“ říká projektový manažer Naxosu Jan Sachr. Ústí nad Orlicí se tak může stát jedním z dalších měst, jehož centrum výrazně změní svoji tvář.
Uprostřed města se již tovární kola neroztočí
„Dalšími zájemci by mohly být menší finanční skupiny a privátní investoři, kteří by areálu dali nový směr, tedy jednotný ráz. Následně by začali s rozprodejem menších parcel ať již samotným koncovým vlastníkům, či lokálním developerům a stavebním společnostem,“ uvádí Jan Sachr. Vzhledem k poloze areálu v samém centru města nelze podle jeho slov především kvůli emisním a hlukovým limitům předpokládat, že by tu pokračovala výroba.
 Akciová společnost Perla byla založena v roce 1994 na základě privatizačního projektu. Stala se pokračovatelem bohatých textilních tradic tohoto regionu, které sahají až do šestnáctého století. Loni v červnu byl na majetek bavlnářských závodů prohlášen konkurs a jeho dražba by se měla uskutečnit v červnu. „Naxos již má s prodejem textilních továren nacházejících se uvnitř města zkušenosti. V minulých letech jsme úspěšně zpeněžili například objekt Modeny v Kutné Hoře či areál Rukavičkářských závodů Dobříš,“ uvádí Jan Sachr. 
O nemovitosti za desítky milionů je stále zájem
Nemovitosti v hodnotě do 50 milionů korun, tedy v cenové kategorii, do níž spadá i areál Perly, se nyní v tuzemsku podobně jako na konci loňska prodávají nejlépe. Zájem o ně mají především čeští investoři. „Jsou to většinou úspěšní podnikatelé, jejichž společnosti generují zisk na úrovni pěti až deseti milionů ročně. Tři roky nenakupovali, protože ceny byly přemrštěné, a nyní se k tomu odhodlávají. Trh tedy nestagnuje, ale transakce trvají déle a potenciální investoři si z nabídky více vybírají,“ konstatuje Jan Sachr. Naopak velké transakce nad 100 milionů korun jsou podle statistik, které má Naxos k dispozici, spíše výjimkou. Tato společnost se loni stala největším dražebníkem na českém trhu. „A pomineme-li letošní největší tuzemskou dražbu s objemem 500 milionů korun, která byla zmařena, je Naxos na špici i za první čtyři měsíce letošního roku. Mezi nejlepšími realitními poradenskými společnostmi se drží také při prodejích majetku s cenami pohybujícími se na úrovni 10 až 50 milionů korun. V prvním čtvrtletí letošního roku přesáhl objem majetku, který Naxos zpeněžil, 200 milionů korun,“ dodává Sachr.    
Chuť kupovat přetrvá i v nejbližším období  
 
V následujících měsících předpokládají odborníci další oživení trhu s nemovitostmi. To podle Jana Sachra souvisí nejen s pomalu se zotavující ekonomikou, ale také s potřebou soukromých investorů umístit volné finanční prostředky, které drželi po celou dobu krize s úmyslem výhodně investovat. A navíc vhledem k tomu, že se blíží letní měsíce a tedy i doba dovolených, bude snaha zrealizovat většinu obchodů do konce června 2010. „A ve 3. a 4. čtvrtletí  letošního roku pak očekáváme prodeje majetku z insolvenčních řízení tam, kde již banky nebudou mít jiné východisko a šance na záchranu projektu bez nutnosti prodeje bude mizivá,“ dodává projektový manažer Naxosu.