Bude mezi letošními hráči Juniorky nový wimbledonský vítěz?

 

Pardubická juniorka klepe na dveře. Tento tenisový turnaj - Mistrovství České republiky staršího dorostu v tenise  - se uskuteční v termínu 7. až 12. srpna 2011.  Má před sebou už 84. ročník.  Také letos nad tímto turnajem převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková.

 „Pardubický turnaj kdysi býval ne neprávem přezdíván dorosteneckým Wimbledonem a říkalo se, že kdo na dvorcích Pod zámkem získá titul, ten se většinou o svou tenisovou budoucnost bát nemusí. Věřím, že zde nabyté zkušenosti a sportovní inspirace obohatí mozaiku kariér našich juniorů a juniorek a pomohou ke zrození nových tenisových hvězd, které budou zářit na světovém sportovním nebi“, řekl o Pardubické juniorce Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje.

„Město Pardubice se ke své tenisové minulosti hrdě hlásí. A o to více je pyšné na svoji tenisovou současnost. Těm, kteří turnaj v dnešní době organizují, patří dík za to, že svojí prací a elánem pomáhají šířit dobré jméno nejen českého tenisu, ale i města Pardubice“, přidala své poděkování Štěpánka Fraňková, primátorka města Pardubic.

 O Pardubicích se tradičně mluví jako o městě koní a motorek, ale tenisová tradice je snad ještě delší. První tenisový dvorec tu vznikl kolem roku 1896 díky aktivitě velkého propagátora tenisu  - baronu Arturu Krausovi. První tenisový turnaj proběhl hned v tomto roce a o rok později byl oficiálně založen první tenisový klub. Sportovní klub Pardubice, jehož nástupcem je klub Pardubická juniorka, vybudoval svoje kurty v roce 1903. V roce 1924 otevřel nové dvorce pod zámkem tenisový klub LTC Pardubice. V tomto roce se také hrál první tenisový turnaj mládeže. O dva roky později – v roce 1926 – odstartoval první oficiální ročník Pardubické juniorky.

 Pardubická juniorka je považována za start tenisové kariéry mnoha úspěšných hráčů. V roce 1937 v ní zvítězil Jaroslav Drobný, který později vyhrál i turnaj ve Wimbledonu. V roce 1973 se totéž podařilo dalšímu wimbledonskému vítězi Janu Kodešovi. Na pardubických a později i na světových dvorcích zazářili také Tomáš Šmíd či Ivan Lendl. Ten v Pardubicích vyhrál ve věku 16 let v roce 1976. Olympijský vítěz ze Soulu Miloslav Mečíř pokořil své soupeře na Pardubické juniorce v roce 1980. Dalšími významnými jmény jsou např. Ctislav Doseděl, Bohdan Ulichrach, Ivo Minář, Petr Korda nebo Tomáš Berdych, který tu vyhrál v roce 2001.

Slavná tenisová jména se objevují také mezi ženami. V roce 1972 vyhrála juniorku devítinásobná wimbledonská vítězka Martina Navrátilová. O pět let později stála na zlatém stupínku Hana Mandlíková a v roce 1984 Jana Novotná, která vyhrála Wimbledon v roce 1998.

Stejnou kariéru zažívá i Petra Kvitová, čerstvá vítězka Wimbledonu (2011). V Pardubicích zvítězila v roce 2006. Její tenisová kolegyně Iveta Benešová vyhrála juniorku v roce 2000, v letošním roce pokořila Wimbledon, když s Jürgenem Melzerem zvítězila ve smíšené čtyřhře.

 „Doufám, že letos se na našich dvorcích objeví tenisová hvězdička, která by v budoucnu mohla navázat na úspěchy předešlých vítězů Pardubické juniorky. Zároveň bych chtěl poděkovat

 

Pardubickému kraji, městu Pardubice i všem partnerům za jejich podporu. Za sebe i ostatní organizátory akce mohu slíbit, že i letos bude juniorka po sportovní stránce skvělá. Určitě stojí za to udělat si čas na jednotlivé zápasy i na doprovodný program. Svou účast osobně přislíbila letošní wimbledonská vítězka Petra Kvitová“, doplnil Miroslav Máslo, ředitel mistrovství.

Pardubická juniorka je svátkem tenisového dorostu, je to turnaj s velkým jménem ve světě.  Přijďte fandit, přijďte podpořit pardubický tenis a možná i budoucího wimbledonského vítěze! Petra Kvitová bude fandit s Vámi!