Dostihové závodiště čeká turnaj v extrémním golfu „Ve stopách Velké pardubické“

 

Na jeden den v roce se Dostihové závodiště Pardubice znovu promění v golfové hřiště. Už pošesté se na něm bude hrát turnaj „Ve stopách Velké pardubické“, který bude potřetí za sebou zároveň mezinárodním mistrovstvím České republiky v extrémním golfu Texas Scramble. Bude se konat v sobotu 2. dubna. Začínat bude v 10.00 hodin a diváci mají vstup zdarma.

„Hraje se v netradičním prostředí, kde podmínky pro hru jsou opravdu extrémní. Pro golfisty je to však určitě příjemné zpestření. Vždyť se hraje v těsné blízkosti slavných dostihových překážek včetně Taxisova příkopu. A je to možné pouze jednou v roce,“ řekl Jaromír Kalousek ze společnosti Eribos, která je spolu s firmou Estrella, Dostihovým spolkem Pardubice a Golfovým klubem Svobodné Hamry pořadatelem této soutěže. „Zahrát si tento turnaj je opravdu spíše zábavou. Kolikrát se vám povede dobrá rána, ale stejně pak musíte míček hledat,“ říkal po loňském vítězství Petr Lejhanec.

Na dostihové dráze, kde se především prohánějí koně, bude stejně jako v minulých letech připraveno osmnáctijamkové hřiště s parem 71 v délce 3975 metrů pro ženy a 4465 metrů pro muže. A co je na turnaji nejatraktivnější - sled jamek kopíruje trať slavné Velké pardubické steeplechase cross country. „Po rekultivaci a posekání všech travnatých ploch budou podmínky pro hru ideální. Vypadá to, že bychom měli dosud nejlepší podklad pro hru,“ pochvaloval si člen soutěžního výboru Petr Cejnar. „Teď ještě zbývá, aby se vydařilo i počasí.“ Jedná se však o turnaj v extrémním golfu. Na hřišti nejsou pečlivě vystříhané greeny či důkladně uhrabané pískové bunkery. Hraje se na stejné dráze, na níž se běhají dostihy. A také v průběhu turnaje mohou hráči potkat trénující koně. Na hřišti chybí i jamky. Nahrazují je tyče.

„Oproti minulosti je doplníme plastovými kruhy o průměrech zhruba 60 a 80 centimetrů, které vyznačují jamku. Tím se jamka podstatně zmenšuje. Doposud byl míček v jamce tehdy, pokud byl k tyči blíže než byla délka naposledy hrané hole,“ uvedl Petr Cejnar. „Vzhledem ke společnému startu ze všech odpališť, tzv. Canon start, byla proti minulým ročníkům otočena jamka číslo 18, aby lépe navazovala na jamku číslo 1,“ dodal Petr Cejnar další novinku.

Turnaj bude potřetí za sebou soutěží dvojic „Texas Scramble“. To znamená, že každý hráč z páru zahraje svůj míč z odpaliště příslušné jamky. Každou další ránu zahrají oba z místa dopadu míče v lepší pozici, kterou si vyberou. Vítězem turnaje a novými mezinárodními mistry republiky se stane dvojice s nejnižším počtem ran. V minulém roce zvítězila pardubická dvojice Jan Franek a Petr Lejhanec. Osmnáctijamkové hřiště s parem 71 zahráli na 57 ran. „Za rok bychom určitě chtěli vítězství obhájit,“ netajil se vloni Petr Lejhanec. „První tři dvojice se mohou těšit na velmi hodnotné ceny ze Skláren Poděbrady,“ uvedl Petr Cejnar.