Kasič i Kodet zaplatí po 180 tisících korunách nebo půjdou bručet - FOTKY a video!!!

 

Ke 180tisícové pokutě, v případě nezaplacení šesti měsícům odnětí svobody, odsoudil pardubický soudce Jan Šlosar exstarostu dubinského městského obvodu Jána Kasiče a novináře Svatopluka Kodeta za uplácení reportérů TV Prima.

Oba se podle soudu stejnou měrou podíleli na tom, že se snažili úplatkem ve výši 60 tisíc korun zastavit odvysílání reportáže o minulosti Jána Kasiče v SNB, při které údajně týral vyslýchané a mj. inicioval zásah proti undergroundovému koncertu v Kuněticích na Pardubicku. Po zásahu tehdejší VB bylo uvězněno a doživotně poznamenáno několik účastníků akce. "Vůbec jsem nečekal, že bude odsouzen i Kasič, myslel jsem, že se z toho dostane. Mám upřímnou radost," řekl TVPCE jeden z odsouzených Oldřich Bašta.

Před soudem dnes svědčil i poslanec Miroslav Váňa, který opakovaně tvrdil, že o úplatku nic nevěděl, i když o přípravě reportáže ano. S tím ale příliš nekoresponduje výpis z komunikace mobilními telefony, kdy Svatopluk Kodet několikrát před poskytnutím úplatku krátce po rozhovorech s reportéry Váňovi volal. "To, že o ničem nevěděl, si takhle může myslet jen blázen," míní reportéři.

V rychlém sledu komunikace citované soudem se mj. objevila jména pardubického podnikatele Jiřího Nováka, Evžena Musila či Aleše Velicha. Právě poslední dva jmenovaní se s reportéry několikrát sešli a tvrdili jim, že mají na Kasičově setrvání na radnici velký zájem. Jak později reportéři s pořadu Soukromá dramata odvysílali, zajímal je zřejmě vliv starosty obvodu a městského zastupitele na developerský projekt v hodnotě 1,5 miliardy korun v bývalých kasárnách na Hůrkách v Pardubicích.

Státní zástupkyně byla s rozsudkem spokojena, obhájci Jaromír Hladík (Kasič) a Petr Šáda (Kodet) se odvolali za své mandanty do viny i trestu.

rozhovor s reportéry najdete zde: http://zpravy.rozhlas.cz/pardubice/zpravodajstvi/_zprava/starostu-kasice...