Kauza Kasič-Kodet neusnula - dvojice úplatkářů novinářů jde před soud

 

 

Bývalý starosta dubinského městského obvodu Ján Kasič a novinář Svatopluk Kodet půjdou před soud. Hlavní líčení naplánoval soudce Okresního soudu v Pardubicích Jan Šlosar na 12. října.

Oba jsou obžalováni z přečinu uplácení podle paragrafu 332 v prvním odstavci, za což jim hrozí peněžitý trest nebo až dva roky vězení. Toho se měli dopustit tím, že se snažili pardubickému štábu TV Prima zamezit úplatkem ve výši 60 tisíc korun v odvysílání reportáže o Kasičově minulosti ve Sboru národní bezpečnosti. Poprvé v novodobé historii české justice by tak mohl být odsouzen politik, který se vůči médiím dopustil korupce.

 Ke všemu došlo 30. listopadu loňského roku. Tehdy se ještě starosta Ján Kasič a vydavatel občasníku Patriot Svatopluk Kodet snažili reportérům TV Prima po svém vysvětlit, že by odvysílání reportáže o Kasičově temné minulosti mohlo poškodit jeho politickou kariéru. K tomu reportérům ukázali i 60 tisíc korun v hotovosti. Netušili, že už v tuto chvíli natáčely skryté kamery a debatu zároveň odposlouchávali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ti dvojici rovněž krátce po předání úplatku zatkli (Foto: TV Prima)

 

(1) Kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, nebo kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s podnikáním svým nebo jiného poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem. (2) Odnětím svobody na jeden rok až šest let, propadnutím majetku nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu opatřit sobě nebo jinému značný prospěch nebo způsobit jinému značnou škodu anebo jiný zvlášť závažný následek, nebo b) spáchá-li takový čin vůči úřední osobě.