Na fotbalovém utkání v Letohradu řádili fotbaloví fanoušci - policie připravena

 

Na fotbalovém utkání mezi FK OEZ Letohrad a FK Náchod – Deštné, s.r.o. bylo opět veselo. Po loňských zkušenostech, kdy na zápas přijely tři desítky fanoušků a jen co vystoupily z vlaku, začali posilněni alkoholem narušovat veřejný pořádek, byli i v sobotu policisté v pohotovosti. Na fanoušky byli policisté i Městští strážníci z Letohradu opravdu dobře připraveni. Řekla to mluvčí ústeckoorlické policie Iveta Lehká.

"Celé akce se zúčastnily tři desítky policistů včetně policistů pořádkové jednotky. Pohyb fanoušků bylo potřeba monitorovat už od vlaku. Když lidé, vystupující z vlaku uviděli policisty, byli rádi. Se slovy, že je dobře, že už přijeli, je přímo vítali. Fanoušci se ve vlaku totiž neostýchali a klidně si tam zapálili. Jeden dostal hned od paní průvodčí pokutu. Dva muži byli již na vlakovém nádraží policisty zajištěni a jeden byl dokonce hned převezen na Protialkoholní záchytnou stanici v Pardubicích," řekla  mluvčí.

Policisté před branami stadionu ověřovali totožnost fanoušků a někteří byli strážníky městské policie podrobeni orientační dechové zkoušce. Překvapením pro příznivce fotbalu ovšem bylo, když naší kontrolou prošli, ale do areálu fotbalového stadionu nebyli puštěni pořadatelskou službou. Jedinci, kteří se s tímto rozhodnutím, nemohli smířit, hledali jiné řešení jak se dostat dovnitř. Nejprve si vystačili se skandováním za branami stadionu a poté se rozhodli zvolit jinou cestu. Když to nešlo branou, mysleli si, že to půjde přes plot. Realita byla ale jiná. Mladíky posilněné alkoholem policisté zajistili. Nutno podotknout, že někteří jedinci měli i přes dvě promile alkoholu v dechu. Během odpoledne policisté zajistili celkem devět osob, čtyři z toho byli převezeni na Protialkoholní záchytnou stanici do Pardubic a někteří dostali pokutu. Policisté dohlíželi nejenom na veřejný pořádek, ale i na bezpečnost a plynulost silničního provozu. Hříšníci dostali přes dva tisíce korun pokutu.

"Doby, kdy se na stadiony dostali opilí fanoušci a házeli lahve na hráče, jsou ty tam. Kluby si nechtějí nechat ničit majetek. Stadion v Letohradě má svůj návštěvní řád, kde mimo jiné stojí psáno: Stadion slouží veřejnosti přednostně ke sledování fotbalových utkání. Osoby, které jsou poznatelně pod vlivem alkoholu nebo drog, ztrácí oprávnění k pobytu na stadionu a mohou být kdykoli vyvedeni z prostoru areálu," uvedla dále policejní mluvčí. Pořadatelská a bezpečnostní služba jakož i policie jsou oprávněni prohlédnout osoby z důvodu konzumace alkoholu nebo drog nebo pro vnášení zbraní nebo nebezpeč. věcí.

Prohlídka se podle policie vztahuje i na přenesené předměty. Uvnitř stadionu je každý návštěvník povinen chovat se tak, aby jiný nebyl poškozen, ohrožen nebo omezen či obtěžován. Návštěvníci jsou povinni dodržovat nařízení pořadatelské a bezpečnostní agentury, jakož i policie, hasičů a hlasatele. Osoby, které poruší ustanovení Návštěvního řádu, mohou být bez náhrady vyvedeni ze stadionu a postihnuti zákazem vstupu. Návštěvní řád je účinný od soutěžního ročníku 2008/2009. Stav utkáni skončil nerozhodně 1:1 a fanoušci odjeli v poklidu domů. Cestou je i přesto doprovázeli policisté z Oddělení doprovodů vlaků Pardubice. Na fotbalový zápas se přišlo v sobotu odpoledne podívat přes čtyři stovky návštěvníků.