Obrazem: Odemykání Tiché Orlice v Ústí nad Orlicí je za námi

Orlickoústecko - Na sobotu 10. dubna připravili vodáci z Ústí nad Orlicí tradiční zahájení vodácké sezóny na Tiché Orlici. Sraz všech účastníků byl v Hnátnici v Nebíčku, odkud společně odstartovali a spluli ke Sport Hotelu v Ústí nad Orlicí.

 

Všeobecná vodácká čeleď si postěžovala na nedostatek kempu a tábořišť podél Tiché Orlice, a dodali že mezi horké kandidáty na delší putování po vodě patří Tichá se spojenou Orlicí. Z kraje léta se může využít poměrně zajímavá trasa již z Letohradu, což je 60 km plavby, a pokud budete pokračovat po spojené Orlici do Svinar, znamená to dalších 25 km na vodě. To už je poměrně zajímavá trasa na 6 denní putování. Horní úsek z Letohradu po Hnátnici je hodně meandrující s rychlejším proudem, prudkými zatáčkami a návaly proudu do břehů či stromů. Občas jsou i padlé stromy. Je to krásný úsek, ale určitě není vhodný pro začínající vodáky. Pak se řeka narovnává a se stále příjemným proudem teče do Ústí nad Orlicí. Obtížnost z Letohradu je WW I. V Ústí jsou k dispozici rovnou dva vodácké kempy. Jeden na začátku s hospodou a umělou lezeckou stěnou a pak na konci v Kerharticích na ranči Chuchle. Oba dva mají patřičné zázemí což je na Orlici světlou vyjímkou .

Tichá Orlice spolu se spojenou nabízí z kraje léta 6-7 dní na vodě a během léta při nižším stavu 4 denní jízdu z Chocně. To dělá Orlici velmi zajímavou i pro prázdninově zaměřené vodáky. Hospod na trase je dostatek, horší je to však s oficiálním tábořením. Kromě kempů v horním úseku pak již žádné nejsou a táboří se ve volné přírodě. To se ale v příštím roce zlepší a to nejenom díky několika připravovaným projektům. Všechny Orlice totiž tvoří Přírodní park Orlice, kde jsou určitá omezení. Proto by se vodáci měli na Orlicích chovat s co nejvyšším respektem a s ohledem k ochraně přírody, aby nedošlo k případným regulacím ze strany státních orgánů. Není výjimkou na řece pozorovat ledňáčky, káně lesní, labutě a další zajímavé živočichy. Dokonce se můžete setkat i s vydrou a na březích s kosatci. Já jsem dokonce viděl čápa černého a pro příznivce mašin jezdí okolo řeky Pendolino.