Oprava plaveckého areálu na Olšinkách se odkládá

Oprava plaveckého areálu na Olšinkách se odkládá. Zastupitelé schválili vyjmutí projektu přestavby PaP z Integrovaného plánu rozvoje města – Přitažlivé město. Časový harmonogram stavby, která měla začít již v březnu letošního roku, totiž narušily námitky na výběrové řízení dodavatele, kterou se od podzimu loňského roku zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V případě nedodržení harmonogramu, podle něhož měly být prostředky z evropských fondů na rekonstrukci plaveckého areálu čerpány ještě letos, by město mohlo o celou dotaci přijít.

Do konce června mělo mít město uzavřenou smlouvu s Regionální radou regionu soudržnosti Severovýchod, která dotace z evropských fondů administruje. „Tato smlouva by nám umožnila čerpat evropské dotace na rekonstrukci plaveckého areálu. Podmínkou podpisu této smlouvy ovšem je, že při výběrovém řízení na dodavatele stavby nebyl spáchán správní delikt a také kompletně uzavřené výběrové řízení, včetně podepsané smlouvy s dodavatelem. A to bohužel kvůli nevypořádaným námitkám proti výběrovému řízení mít nebudeme,“ řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.

Město chtělo plavecký areál s jediným krytým bazénem v Pardubicích přestavět na moderní bezbariérové zařízení s několika bazény, vodními atrakcemi a wellnes centrem. Zhruba 150 milionů korun mělo získat z Evropské unie. Informovala o tom Nataša Hradní z tiskového oddělení magistrátu s tím, že areál, jehož stavba začala v roce 1959 a trvala více než 30 let, se bez opravy neobejde, funguje jen na základě výjimky hygieniků.

Přestavba měla podle harmonogramu začít 1. března 2010 a trvat 14 měsíců. Kritéria výběrového řízení na dodavatele stavby však byla loni na podzim napadena u antimonopolního úřadu. V únoru Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dal za pravdu stěžovatelům, kteří napadli požadavek, aby firma ucházející se o zakázku měla v uplynulých  třech letech v průměru minimálně 800 zaměstnanců. Město s tímto závěrem nesouhlasí a proto se proti rozhodnutí odvolalo. Na výsledek dodnes čeká. 

„Trváme na tom, že tato podmínka byla opodstatněná. Jde o náročnou akci za více než půl miliardy korun. Chtěli jsme pro tuto investici získat silnou společnost u níž  by byla hrozba, že se dostane do situace, kdy nebude moci stavbu dokončit, co nejmenší,“ uvedl náměstek primátora Alexandr Krejčíř. „Přestavbu jsme připravovali téměř tři roky. Věnovali jsme tomu mnoho času a pozornosti. Chtěli jsme se vyhnout chybám, proto nám podmínky pro výběrové řízení připravovala odborná externí firma,“ dodal. 

Průtahy ve výběrovém řízení zdržely přípravu rekonstrukce již o sedm měsíců. „ V tuto chvíli se již časový harmonogram přestavby plaveckého areálu nedá zvládnout,“ vysvětlila náměstkyně Fraňková důvod, proč se město rozhodlo přestavbu vyjmout z IPRM. Aby město nepřišlo o 140 milionů korun, vyčleněných v regionálním operačním programu severovýchod na přestavbu plaveckého areálu, doplní IPRM Přitažlivé město o nové projekty. V zásobě jich má z doby, kdy plán pro centrum Pardubic vznikal, dostatek. „Bude vypsána veřejná výzva na podání návrhů, ale již dnes jednáme například s Univerzitou Pardubice o tom, že by s  pomocí evropských peněz mohl být postaven v areálu univerzitního sportoviště krytý bazén, pracujeme na projektu vybudování přírodního amfiteátru na pravém břehu Labe a podobně,“ naznačila náměstkyně Fraňková. 

Padesátimetrový bazén na Olšinkách v současné době funguje na základě výjimky hygieniků, která skončí letos v červnu. Přes prázdniny bude v provozu na něj napojené venkovní koupaliště Sluneční pláž, pak bude PaP zřejmě definitivně uzavřen. Pokud antimonopolní úřad výběrové řízení definitivně zruší, bude o rekonstrukci, bez využití dotace z ROP, rozhodovat zastupitelstvo.