Pardubický magistrát při sběru textilu podporuje podnikání soukromé firmy!

Město Pardubice podporuje podnikání soukromé firmy. Konkrétně se jedná o sběr textilu prováděný prostřednictvím kontejnerů. Celou akci přitom politici i úředníci zdůvodňují zájmem a podporou recyklace.

"Jednou z komodit, která nebyla doposud řešena, je nakládání s použitým textilem a obuví. Každý z nás ročně vyprodukuje zhruba 15 kg starého šactva, což za celé město představuje nemalé množství 1300 tun odpadu, pro který se doposud těžko hledalo jeho další ekonomické využití. Většinou proto končil tento druh odpadu v popelnicích a následně na skládce odpadů. Jako zatím jedinou, ekonomicky a ekologicky přijatelnou cestou, se jeví postup, při kterém budou použité oděvy sloužit svému původnímu účelu," řekla primátorka Štěpánka Fraňková. Jinými slovy, pokud čisté a správně zabalené ošacení vložíte do kontejneru, můžete si ho jindy zase koupit v některém ze secondhandů.

Zdůvodnění podle oficiálních stránek magistrátu je více než směšné. "Ve spolupráci se společností REVENGE a.s připravuje Magistrát města Pardubic, odbor životního prostředí, pilotní projekt, spočívající v rozmístění 21 ks speciálně upravených a označených kontejnerů na textil a obuv. Do kontejnerů, s pravidelným týdenním svozem, které jsou určeny pro občany (ne firmy), je možno odkládat jen neznečištěné oděvy (nejlépe v igelitových taškách – lepší manipulace, vrstvení)," uvádí se na stránkách.

Vybranými lokalitami v rámci pilotního projektu je teritorium městských obvodů Pardubice II a také Pardubice III. K rozmístění kontejnerů dojde v průběhu měsíce února a března. Následně, po několika měsících, bude provedeno vyhodnocení pilotního projektu a v případě jeho úspěšnosti, dojde postupně k rozmístění kontejnerů i do dalších lokalit města Pardubic. Projekt odděleného sběru textilu, nemá za účel konkurovat charitativním akcím sběru šatstva, na kterých se mohou občané nadále aktivně podílet.

Jaká je tedy pravda? Co společnost vydělávající na neznalosti lidí, kteří si myslí, že ošacení putuje na charitu, přiznává? Zhruba 55 procent se objeví v secondhandech, 35 procent využijí automechanici v automobilovém průmyslu a deset procent se vyskládkuje. Zdá se vám to správné? Hlasujte v anketě vpravo dole...