Šampionát dvojic v extrémním golfu na Dostihovém závodišti vyhráli Franek a Lejhanec

Dostihové závodiště v Pardubicích se v sobotu na jeden den v roce proměnilo v golfové hřiště. Popáté se zde hrál turnaj nazvaný „Ve stopách Velké pardubické“, který byl podruhé za sebou mistrovstvím České republiky dvojic v extrémním golfu „Texas Scramble“. Vítězi se stali Jan Franek a Petr Lejhanec.

„Bylo krásné počasí, měli jsme skvělé lidi ve flightu, perfektně jsme si zahráli. Takže maximální spokojenost,“ pronesl Jan Franek, který se netradičního turnaje zúčastnil už počtvrté. Ovšem poprvé vybojoval medailové umístění, a hned to nejcennější.
„Chtěli jsme vyhrát. Už ráno jsem doma říkal, ať mi připraví místo na poličce, protože přivezu medaili. Sice jsme ji nedostali, ale vítězství máme,“ dodal s úsměvem jeho spoluhráč Petr Lejhanec, jenž byl nováčkem v tomto turnaji.
Souboj o první místo byl nesmírně dramatický. Nejlepší tři dvojice nakonec od sebe dělil pouze jediný úder. Osmnáctijamkové hřiště s parem 71 zahráli vítězní Franek s Lejhancem na 57 úderů. Pouze o jednu ránu hůře na tom byli stříbrní a bronzoví medailisté a o jejich konečném pořadí muselo rozhodnout pomocné kritérium, který byl součet ran na posledních devíti jamkách. Díky němu na druhém místě skončili David Jirků s Pavlem Krejčíkem a třetí příčku obsadili Petr Barták s Janem Kupkou.
Do turnaje, který měl mezinárodní obsazení, nastoupilo celkem 22 dvojic. A před nimi bylo osmnáct jamek v netradičním golfovém prostředí, v němž scházely pečlivě vystříhané greeny či důkladně uhrabané pískové bunkery. Místo toho hráči museli občas hledat míček ve vysoké trávě či v křoví, někdy ho museli odehrát z oranice a chvílemi museli dávat pozor, protože se poblíž objevil trénující kůň.
„Je to opravdu spíše zábava. I když dáte dobrou ránu, stejně musíte míček hledat,“ usmál se pardubický golfista Petr Lejhanec. „Občas si takhle zahrát neuškodí, ale těžko by to šlo každý týden. Přece jen green je green,“ dodal Jan Franek, pardubický rodák žijící nyní nedaleko Nymburku.
Na druhou stranu si však golfisté mohli užívat hru v netradičním prostředí. Hřiště kopírovalo kurz slavné Velké pardubické a provedlo je kolem všech dostihových překážek včetně legendárního Taxisova příkopu. Oproti loňsku však scházela obávaná jamka na vršku Irské lavice či plovoucí na jednom z vodních příkopů. „Tím to bylo hodně ulehčené, protože my jsme třeba jamku na Irské lavici před rokem zahráli asi na osm ran,“ podotkl Jan Franek.
Nejúspěšnější dvojice si však se všemi nástrahami extrémního golfu na pardubickém závodišti poradila bez větších problémů. A turnaj odehrála se čtrnácti ranami pod par. „Celé hřiště jsme prošli v paru nebo ještě lépe. Občas jsme se sice zachránili nějakou zázračnou ranou, ale dá se říci, že jsme hřiště prošli čistě,“ pronesl Petr Lejhanec. „A za rok bychom určitě chtěli vítězství obhájit,“ dodal Jan Franek.

 

Konečné pořadí
1. Jan Franek - Petr Lejhanec 57 úderů
2. David Jirků - Pavel Krejčík 58 úderů (pom. kritérium - 27)
3. Petr Barták - Jan Kupka 58 úderů (pom. kritérium - 31)
4. Roman Křivánek - Pavel Vohradník 62 úderů
5. Kocmánek - Karel Brázdil 64 úderů
Vítězové doprovodných soutěží
Drive Nearest To Pin - ženy: Tereza Pigová
Drive Nearest To Pin - muži: David Simon
Nearest To Pin: Karel Brázdil