Sběratelské skvosty panenky Barbie uvidíte od víkendu v litomyšlském muzeu

 

Fenomén panenky Barbie po otevření hranic u nás v 90. letech úplně ovládl trh s hračkami. Každá malá holčička chtěla mít doma krásnou blonďatou vymóděnou panenku a nejlépe i s přítelem Kenem. Dvacet let nato se už panenky i u nás staly sběratelskou vášní. Od soboty budou jejich sběratelské skvosty k vidění v muzeu v Litomyšli.

Zajímavostí například je, že nejcennější jsou ty originálně zabalené, se kterými si ještě nikdo ani nehrál. Muzeum představí také panenky ze sbírky Miluše Lublinerové z období 1962 až 1979. Tehdy výrobci vymysleli nejvíc novinek v konstrukci těla i tvaru obličeje. Vůbec první Barbie představila americká firma Mattel v roce 1959.

Barbie podle Wikipedie:

Barbie je světově nejznámější a nejprodávanější panenka, poprvé představená na American International Toy Fair (největší veletrh hraček na Západě) 9. března 1959. Panenku vyrábí společnost Mattel, Inc. Nejlépe prodávaná Barbie v historii firmy byla Totally Hair Barbie (známá mimo USA jako „Ultra Hair Barbie“), vydaná v roce 1992.

Většina panenek Barbie a jejich příslušenství je vyráběna v poměru přibližně 1:6. Vynálezce panenky Barbie byla paní Ruth Handlerová. Vytvořila jí pro svou dceru Barbarru, po které panenku také pojmenovala. Barbie si zahrála také ve filmech. Barbie má romantický vztah se svým přítelem Kenem (Ken Carson), který se po jejím boku poprvé objevil v roce 1961. Společnost Mattel však v únoru 2004 oznámila, že Barbie se s Kenem rozešla. V únoru 2009 se opět dali dohromady.