Táto, mámo, nechme auto doma a pojďme na Dětský den na závodiště!

Desetiletá tradice, více než 40.000 návštěvníků, stovky účinkujících, her a soutěží, ale především velkolepá oslava Dne dětí. To je Dětský super den, pořádaný letos již podesáté na Dostihovém závodišti v Pardubicích.

"Tato stabilně nejnavštěvovanější akce svého druhu ale kromě zábavy, radosti a rozzářených kukadel drobotiny, přináší i pohled na věci, které tak úplně super nejsou. Jednak myslí také na děti z dětských domovů, které nejenže mají vstup zdarma, ale aktivně se podílí i na programu a druhak se její organizátoři zamýšlejí také nad propojením zábavy se sportem a myšlenkou zdravějšího životního prostředí," řekl za organizátory Jiří Ševčík z agentury ARTSTORM.

Věří, že přízvisko „Pardubice – město sportu“ si to zaslouží, a proto pořadatelé vyhlašují čtvrtý červen, kdy se akce koná, "dnem bez zbytečných aut". Ševčík podotýká: "Pardubice bohužel stále nepatří mezi nejčistší města co se týče ovzduší, dle statistické ročenky Pardubického kraje mají oproti ostatním městům regionu více než desetinásobně vyšší naměřené hodnoty oxidu siřičitého a oxidů dusíku a třikrát vyšší hodnoty oxidu uhelnatého na kilometr čtvereční – všechny tyto zplodiny pocházejí především z výfuků našich aut. A to lze změnit! Pojďme se tedy společně pokusit v onen čtvrtý červnový den učinit Pardubice čistšími a udělat i něco pro své zdraví. Ať už se vypravíme kamkoli, zkusme protentokrát nechat auto v garáži, použijme nohy, kolo, brusle, koloběžku…"

Navíc, kdo na Dětský super den dorazí jakkoli jinak než autem, získá od pořadatelů dárek. Projekt redukce automobilů je podpořen i kyvadlovou dopravou od nádraží na Dostihové závodiště (kde se Dětský super den koná) a zpět. Patrony projektu se stali i účinkující oslavy Dne dětí – Michal Nesvadba a Magda Reifová. "Zamysleme se prosím a dejme našim dětem k jejich svátku dar nejcennější – čistý vzduch," uzavírá Ševčík. (ilustrační foto)