Aktuálně.cz: Hradci se vzdaluje účast v KHL. Chybí prý finanční záruky

Aktualizováno : Hokejovým fanouškům z Hradce Králové se prý vzdalují naděje na účast v KHL. Server Aktuálně.cz uvedl citaci viceprezidenta KHL Vladimíra Šalajeva pro ruský deník Sport-Express, že Hradci chybí dostatečné finanční záruky.
"U Čechů, jak už to tak v Evropě bývá, se všechno dotýká peněz. Finanční garance klubu nás nepřesvědčily. Zato se nám víc a víc líbí návrh ruské Jurgy z Chanty-Mansijka, velkou aktivitu vyvíjejí ukrajinští obchodníci, kteří by v KHL rádi viděli klub z Kyjeva," prezentovalserver názor viceprezidenta KHL.
A podle Šalajeva má právě Budivělnik Kyjev díky finančním možnostem největší šance. "Líbí se nám ukrajinské plány. Jestli skupina obchodníků věc dotáhne, posune se Kyjev v reálnějšího kandádáta na vstup do ligy," dodal viceprezident KHL.
Reálnou šanci má i Chanty-Mansijsk, už menší Vetra Vilnius, které rovněž chybí dostatek financí.
Přitom to byl právě Šalajev, který minulý týden neměl proti plánům hradeckému klubu při osobní inspekci výhrady.
Funkcionáři HC Lev Hradec Králové teď musí do 1. dubna doložit, že mají pokrytý roční rozpočet nutný k účasti v soutěži. Ten činí zhruba 350 miliónů korun.
 

 

Účast nově vzniklého klubu HC Lev Hradec Králové v Kontinentální hokejové lize dostává čím dál konkrétnější rozměry. Návštěva komisařů soutěže, v čele s víceprezidentem výkonného výboru Vladimírem Shalaevem, totiž dopadla na výbornou. "V tuto chvíli nevidím žádnou zásadní překážku, aby se KHL v Hradci Králové nemohla hrát," uvedl Shalaev před odletem z České republiky a totéž zopakoval před novináři v Moskvě.

Klub HC Lev Hradec Králové teď dokončuje přípravu veškerých podkladů, které jsou potřeba pro udělení licence. Materiály ještě do konce března předá vedení soutěže.

O definitivním udělení licence se rozhodne v průběhu dubna. "Přáli bychom si, aby lidé v Hradci Králové a vlastně fanoušci z celé republiky měli možnost sledovat na vlastní oči velký hokej a slavné hráče tady u nás. Uděláme pro to maximum," řekl mluvčí HC Lev Zdeněk Šesták

Pro současný prvoligový tým HC VCES Hradec Králové se nic nezmění. Bude hrát druhou nejvyšší soutěž se svými hráči. Oba týmy z Hradce Králové se podělí o zázemí zimního stadionu. "I když se jedná o dva samostatné kluby, po našich vzájemných jednáních víme, že budeme velmi úzce spolupracovat i mimo led. Naše vztahy jsou nadstandardní," dodal Šesták.

HC Lev Hradec Králové je zbrusu nový tým, který počítá s vlastními hráči. Kádr musí být samozřejmě složený z hráčů, kteří budou schopní konkurovat hvězdám a nejlepším týmům Kontinentální hokejové ligy. "Hokejisty vybírá sportovní managment, mužstvo bude složené hlavně z českých hráčů. Mnozí z vyhlédnutých hráčů mají i zkušenosti se zahraničním angažmá. Jako je tomu v každém sportovním klubu, i my chceme ,z hlediska atraktivity pro diváky, mít v kádru několik zahraničních posil. Velkou ambicí klubu HC Lev je mít hráče v české reprezentaci," dodal Šesták.
 

O KHL
Kontinentální hokejová liga (KHL) byla založena v roce 2008 a navazuje na svého předchůdce, ruskou superligu. V současnosti je odborníky považována po NHL za druhou nejlepší hokejovou ligu na světě. KHL je složena z 24 klubů (z Ruska 21, z Kazachstánu, Běloruska a Lotyšska po jednom). V play-off hraje prvních osm klubů z každé konference, na konci vítězové konferencí hrají o Gagarinův pohár. Velkou většinu tvoří v KHL ruští hráči, ale hrají v ní i hráči z Evropy a ze Severní Ameriky. Nejstarší hokejové kluby v ruském hokeji jsou CSKA Moskva, Spartak Moskva, Dynamo Moskva a SKA Petrohrad, které byly založeny již v roce 1946. V premiérové sezóně triumfoval ve finále Ak Bars Kazaň nad Lokomotiv Jaroslavl symbolicky v den letu Jurije Gagarina do vesmíru. Přesně 12. dubna zvedl poprvé v historii Alexej Morozov Gagarinův pohár. Tento rok se zcela změnila struktura ligy. Kluby jsou ve 4 divizích rozdělených podle geografické polohy a vznikly dvě konference - východní a západní. Tento rok se utkají ve finále vítězové konferencí.