Letošní 100. nehoda na železnici - u Třebechovic se srazil vlak s autem (obrazem)

 

Dnes ve 14.45 se na železničním přejezdu mezi stanicí Třebechovice pod Orebem a zastávkou Petrovice nad Orlicí střetl osobní vlak (Hr. Králové - Týniště nad Orlicí) s automobilem. Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací (bez závor), která byla v době nehody v činnosti. "Následkem střetnutí zemřel minimálně jeden člověk. Přesný počet obětí nehody dosud není znám. Provoz na trati je po dobu vyšetřování zastaven. Podrobnosti zjišťujeme," řekl TVPCE mluvčí Drážní inspekce ČR Martin Drápal.

V návaznosti na dnešní statistiky se podle jeho informace jedná již o stou letošní nehodu na železničním přejezdu a Drážní inspekce k dnešnímu dni eviduje minimálně 19 usmrcených na železničních přejezdech v roce 2010. Za uplynulých 12 dní se jedná již o 14. nehodu a 4 tragicky usmrcené osoby. V roce 2007 za stejně dlouhé období zahynuli na následky střetnutí vlaku s automobilem na železničním přejezdu "pouze" tři lidé a v období od 1. do 12. dubna 2007 jeden. Tyto čísla pouze potvrzující alarmující statistiky, které Drážní inspekce dnes zveřejnila.

zdroj Drážní inspekce ČR:

První čtvrtletí na dráhách je nejtragičtější za poslední 4 roky Při 1 200 mimořádných událostech na dráhách letos zahynulo 68 osob a 156 jich bylo zraněno. Za poslední čtyři roky se jedná o absolutně největší počet mimořádných událostí a zároveň absolutně nejvyšší počet usmrcených osob na dráhách železničních, tramvajových, trolejbusových, speciálních (metro) a dráze lanové v průběhu prvních tří měsíců roku. Oproti předcházejícím letům došlo k nárůstu obětí až o 39 % a navýšení počtu vzniklých mimořádných událostí až o 20 %. Vývoj počtu nehod na železnici se v letošním prvním čtvrtletí drží na průměrných hodnotách (448), avšak s výrazně tragičtějšími následky než v letech předchozích. V letošním roce již na železnici zahynulo 65 lidí a 58 bylo zraněno. Je to poprvé v historii Drážní inspekce, kdy počet mrtvých přesáhl počet zraněných.

Za uplynulé čtyři roky Drážní inspekce neeviduje podobně tragický začátek roku jako ten letošní. V roce 2007, který byl za uplynulé čtyři roky druhý nejtragičtější, bylo v prvním čtvrtletí usmrceno na železnici celkem 56 lidí, což je o 16 % méně než letos. Proti roku 2008 se však již jedná o navýšení počtu usmrcených osob na železnici o celých 44 % a při srovnání s rokem 2009 o nárůst 30 %.