V Hradci Králové čeká MHD novinka - samoobslužný otevírací systém

Nový systém otevírání dveří u trolejbusů zavede od počátku dubna královéhradecký Dopravní podnik. Cestující si budou otevírat dveře při nástupu i výstupu sami pomocí viditelně označených tlačítek umístěných uvnitř i vně trolejbusů. Podobný samoobslužný systém je už využíván například v pražském metru, tramvajích či u nových vlakových souprav Českých drah. S příchodem nového systému zůstává zachován způsob nástupu předními dveřmi, který i nadále platí ve všední dny po 19. hodině, v sobotu, neděli a ve druhém pásmu.

Dosud je v městské hromadné dopravě otevírání dveří závislé pouze na řidiči vozidla, který je povinen otevřít po příjezdu vozidla do zastávky vždy všechny dveře bez ohledu na skutečný počet nastupujících či vystupujících. „Systém, který umožní individuální otevření dveří podle potřeby, je uživatelsky vstřícný a maximálně efektivní. To znamená, že nebude nutné kvůli jednomu pasažérovi otevírat všechny dveře ve voze,“ vysvětluje přínos nového systému ředitel Dopravního podniku Miloslav Kulich. „V zimních měsících lidé jistě ocení vyšší tepelný komfort, kdy už se temperovaný vůz na každé zastávce otevřenými dveřmi kompletně nevyvětrá,“ míní ředitel Kulich.

Podobné či stejné systémy už s úspěchem fungují v jiných městech, a to nejen v trolejbusovém provozu, ale i v autobusech, tramvajích, v metru i u vagónů osobních vlaků. Cestující se nemusejí bát, že by mohlo dojít nechtěným stisknutím tlačítka k otevření dveří za jízdy. Systém také zaručuje, že se s otevřenými dveřmi nelze rozjet. Veřejnost se bude moci s novinkou předem seznámit prostřednictvím informací v médiích, upozornění na zastávkách trolejbusových linek či letáků v informačních centrech a na internetových stránkách Dopravního podniku. Při samotném náběhu systému budou vozit všechna vozidla MHD upozornění na čelních sklech, umístěna budou i na všech dveřních křídlech trolejbusů.

Tlačítka samoobslužného otevírání dveří na vozidlech a ve vozidlech budou označena samolepkou. Cestující ve vozidle, který se chystá vystupovat, stiskne při dojezdu vozidla do zastávky tlačítko pro otevření dveří umístěné na madlech nebo na dveřích. Po zastavení se dveře automaticky otevřou. Cestující na zastávce, který se chystá nastupovat, vyčká na zastavení vozidla a následně stiskne tlačítko umístěné vně vozu – na každých dveřích nebo na boku vozidla vedle dveří a dveře se automaticky otevřou. Tlačítka budou označena symbolem otevírání dveří. „Všichni naši řidiči budou v prvních dnech a týdnech po zavedení samoobslužného otevírání dveří pohyb cestujících pozorně sledovat. Zaregistrují-li člověka, který zjevně hodlá nastoupit, ale zřejmě neví, že je nutné stisknout tlačítko a dveře mu nepomohl otevřít jiný cestující, umožní mu nástup otevřením všech dveří,“ dodává vedoucí trolejbusového provozu Dopravního podniku Břetislav Lelek.