V pardubické nemocnici natáčeli 13. komnatu s basketbalistou Pavlem Milošem

 

V MS Centru na Neurologické klinice v Pardubické krajské nemocnici, a.s. včera natáčel štáb České televize. Připravoval zde část chystaného dílu dokumentárního seriálu 13. komnata, jenž divákům přiblíží příběh Pavla Miloše.

Bývalého pardubického a nyní svitavského basketbalisty, který se na palubovku do nejvyšší tuzemské soutěže vrátil poté, co u něho byla zjištěna roztroušená skleróza. „Pavel je naprosto výjimečný člověk. Vrátit se s roztroušenou sklerózou do vrcholového sportu je něco úžasného. Myslím si, že v českém i ve světovém sportu snad nikdo takový nebyl. Jeho příběh je příkladem pro jiné pacienty. Nejen pro ty, kteří mají roztroušenou sklerózu, ale vůbec pro každého, kdo má jakoukoliv nemoc. Vždycky se vyplácí bojovat, byť třeba výsledek nebude stoprocentní. Pavlův příběh může těmto lidem hodně pomoci. Proto ho také točíme,“ říká Zuzana Burešová, redaktorka České televize a autorka 13. komnaty Pavla Miloše.

Bývalý reprezentant Pavel Miloš patřil řadu let mezi největší hvězdy nejvyšší tuzemské basketbalové soutěže Mattoni NBL. V její historii je vůbec nejlepším střelcem ze tříbodové vzdálenosti. V roce 2009 přestoupil do Pardubic a v následujícím roce se jeho kariéra a především život zkomplikovaly. Byla u něho diagnostikována roztroušená skleróza. „Od chvíle, kdy se u mne nemoc objevila, jsem pacientem paní doktorky Novotné v Pardubické krajské nemocnici. Ležel jsem tady i na neurologii,“ říká Pavel Miloš, který nadále pravidelně dochází na kontroly do zdejšího MS Centra. Vede ho právě MUDr. Alena Novotná.

„Je naprosto úžasná. Moc ji obdivuji za to, jak strašně pozitivní dokáže být a s jakým entuziasmem dělá svou práci. Přitom musí lidem sdělovat takhle nepříjemnou diagnózu. Za to má můj obdiv. I pro ni to musí být psychicky velmi náročné. Pacient přijde zhroucený a on musí být pozitivní,“ říká basketbalista. Navzdory této nemoci se však Pavel Miloš vrátil pod bezedné koše. Od ledna loňského roku znovu hraje nejvyšší českou soutěž. „Cítím se perfektně. Jako bych žádnou nemoc neměl a jako bych nic neprodělal. Mám normální život stejně jako předtím, než mi diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Musím za to poděkovat i paní doktorce Novotné,“ říká Pavel Miloš.

S jeho příběhem a životním osudem se zanedlouho budou moci seznámit i televizní diváci. V České televizi se 13. komnata Pavla Miloše, jejíž část se natáčela v MS Centru v Pardubické krajské nemocnici, a.s., bude vysílat v pátek 2. března.