V sobotu do Pardubic autem nejezděte!!! Vinařský půlmaratón neprodyšně uzavře celé centrum města

Tradiční Pardubický vinařský půlmaraton uzavře na celou sobotu 17. dubna centrum města. Hlavní závod startuje sice až v poledne, ale uzavírky pro automobily platí už od 8:00. Změny se na jeden den dotknou také MHD. Objízdná trasa ze severu na jih bude přes Duklu. Z východu na západ bude možné jet jedině přes rychlodráhu, protože bude zavřená Jahnova třída přes Prokopův most. Od 9:00 do 15:00 autobusy a trolejbusy nebudou obsluhovat 19 zastávek. Podrobnosti o změnách v jízdním řádu najdou cestující na stránkách dopravního podniku. Informovali o tom pořadatelé závodu.

Pardubický vinařský půlmaraton sice nemá pro letošní rok statut mistrovského půlmaratonu, zájem vytrvalců o start toto rozhodnutí ale nepoznamenalo. Několik dnů před konáním závodu jich je zaregistrováno téměř 1200. Připraveny budou tři rychlé sedmikilometrové okruhy s kvalitním asfaltovým povrchem a cílem na Pernštýnském náměstí. Pardubický půlmaraton je od loňského roku, kdy keňský běžec Wilson Kwambai Chebet vytvořil rekord závodu časem 1:00:49, druhým nejrychlejším půlmaratonem České republiky.

Ještě než se běžci v sobotu v pravé poledne vydají na trať závodu, uctí minutou ticha památku obětí letecké katastrofy, při níž zahynul o minulém víkendu polský prezident Lech Kaczyński. Polská výprava bude mít vůbec zvláštní režim. Podle mluvčí závodu Svatopluka Kodeta bude polská vlajka na závodu „na půl žerdi“. Jak doplnil organizátor Oldřich Bujných, právě kvůli letecké tragédii nebudou Vinařský půlmaratón letos doprovázet tradiční veselice, chybět budou kapely, ale i tak se mají diváci i sportovci na co těšit. V Pardubicích bude chybět řada závodníků z užší špičky českého vytrvaleckého pole. Bude tomu tak kvůli blízkému termínu Mistrovství ČR v půlmaratonu, které se koná v Plzni o pouhý týden později. „Mám zprávy o tom, že někteří běžci mají start v Pardubicích zakázán,“ říká Oldřich Bujnoch z organizačního týmu závodu. Přesto se představí řada výborných vytrvalců v čele s naší jedničkou v bězích do vrchu Annou Pichrtovou. „Anna Pichrtová potvrdila, že na závod do Pardubic přijede,“ řekl Oldřich Bujnoch. Kvalitnější obsazení se zdá zatím být v závodě žen. Kromě Pichrtové bude na startovní listině i úřadující mistryně republiky v maratonu Ivana Martincovou, Táňa Metelková či ultravytrvalkyně Michaela Dimitriadu. Jedničkou mezi muži je Daniel Orálek z AC Moravská Slavie Brno.

Zahraniční konkurenci budou tvořit závodníci ze 16 zemí. Jsou mezi nimi i keňští běžci, kteří umí půlmaraton v čase těsně nad jednu hodinu. Početnou skupinu budou tvořit vytrvalci z Nizozemí, z dalších evropských běžců bude na startu například polská olympionička Anna Jakubczaková, která v minulosti závodila především na středních tratích. Pro vítěze závodu je připravena láhev kvalitního vína osobně podepsaná prezidentem republiky Václavem Klausem.

Mezi celebritami nebudou ani letos chybět olympioničky Dana Zátopová a Jarmila Kratochvílová, přijede se podívat i Miloš Zeman. Mezi tisícovkou startujících najdeme i několik známých osobností. Každoročně se závodu zúčastňuje herec Pavel Trávníček, většinou nechybí ani kardiochirurg Jan Pirk. Po pracovním vytížení spojeném s organizací závodu se na trasu 21 097,5 metru vydá i pořadatel Oldřich Bujnoch. „Nedovedu si představit, že bych chyběl na tak krásném závodě,“ řekl.