V sobotu vystoupí u Žlutého psa Marta Jandová se skupinou Die Happy

V sobotu u Žlutého psa v Pardubicích - Cihelně zahraje od 21 hodin německá skupina Die Happy se zpěvačkou Martou Jandovou, dcerou frontmana Olympicu Petra Jandy.

Marta se narodila 13. dubna 1974 v Praze jako nejstarší dcera Petra a Jany Jandových. Jejím tatínkem tak není nikdo jiný než český slavný rocker Petr Janda, zpěvák kapely Olympic, jejíž zlidovělé hity zdá dnes téměř každý. Marta tak měla již odmalička k hudbě velmi blízko, díky tatínkovi poznala mnoho známých zpěváků a významných umělců. Přesto však právě díky tatínkově slávě sama být zpěvačkou nechtěla a vystudovala střední školu ekonomickou se zaměřením na jazyky. Poté chtěla ve studiu jazyků pokračovat i na univerzitě v oboru tlumočnictví, ale nevzali ji - prý nemá talent na jazyky, i když se v té době domluvila velmi dobře anglicky, španělsky a francouzsky. Během střední školy absolvovala také roční studijní pobyt v USA, kam odjela krátce po té, co ji v pouhých sedmnácti letech opustila maminka, když prohrála boj s rakovinou. O pár let později této nemoci podlehl i Marty starší bratr Petr. V 19 letech, po nepřijetí na vysokou školu, se v Praze seznámila se svým exmanželem Thorstenem (kytaristou Die Happy) a odjela s ním původně na rok do Německa, aby se doučila další jazyk a nabrala nové zkušenosti.

Po pár týdnech bydlení u Thorstenových rodičů vzala volné místo zpěvačky v jeho rockové kapele Die Happy, původně jako koníček, z koníčku se ale brzy stalo něco víc. Od roku 1993 do roku 1999 (než Die Happy dostali pořádnou nahrávací smlouvu u Sony BMG v Německu) vystřídala Marta mnoho zaměstnání, pracovala např. v čajovně, chodila mýt nádobí, roznášela letáky, pracovala jako sekretářka nebo dělala ochranku na koncertech. Po podepsání smlouvy se konečně začala naplno živit zpěvem. První a průlomová deska kapely nese název Supersonic Speed a v Německu zaznamenala obrovský úspěch. Společně s kytaristou Thorstenem, bubeníkem Jurgenem a basistou Ralphem se Marta vydala na dráhu rockové zpěvačky, kterou zůstala až dodnes. Z jednoho roku v Německu tak nakonec bylo dlouhých šestnáct let, které Marta strávila převážně v Hamburg a také Berlíně, kde se nachází zkušebna a zázemí celé kapely. Během té doby se Marta stačila rozvést s Thorstenem – ačkoliv zůstali výbornými přáteli – zamilovat se do modrookého basisty Ralpha a také jeden čas chodila se známým popovým zpěvákem Sasha, díky čemuž neunikla ani pozornosti německých médií. Do Čech se Marta vrátila na jaře roku 2009, když získala muzikálovou roli v divadle Broadway. Krom toho Marta přijala nabídku porotcovat v historicky první Československé Superstar, díky níž na sebe výrazně upozornila. Do té doby v Česku masově neznámá rockerka začala plnit stránky novin a internetových portálů. Mohly za to i drobné skandály, které se Martě během soutěže přihodily, i přes ně si ale získala nejen samotné soutěžící, ale i diváky, kteří ji zvolili nejsympatičtějším porotcem tohoto ročníku. U nás si porotcování Marta zatím nezopakovala, zato u našich západních kolegů se objevila v obdobné soutěži nazvané Popstars.

V roce 2010 se Marta objevila v dalším českém muzikálu: Baron Prášil a zároveň se upsala německé televizní stanici ZDF Neo, na které jednou do týdne moderovala vlastní hudební pořad. Ostatně pendlování mezi Prahou a Berlínem je pro Martu zcela běžnou a rutinní záležitostí. I když se pořad již nevysílá, kapela Die Happy má v hlavním městě Německa stále své zázemí. V současné době se u nás Marta věnuje muzikálům, najít ji můžete hned ve dvou českých titulech a také připravuje svou první sólová deska. Stále také koncertuje se svou kapelou, ať už po klubových scénách nebo festivalech.

 Zdroj: wikipedie

Zdroj - youtube.com, Česká televize