Z Náchodska zmizela 150kilová Orlice věnovaná obětem prusko-rakouské války

Více než jedno století odolávala v obci Václavice

na Náchodsku nájezdům zlodějů historicky cenná orlice umístěná na pomníku věnovaného obětem prusko-rakouské války z roku 1866. Zmizela však v mezi 15. a 19. 1. tohoto roku. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Zinková plastika orlice s rozpětím křídel minimálně 1,7 metru o výšce zhruba 0,80 metru a vážící okolo 150 kg byla umístěna na kamenném podstavci u nedalekého kostela v místě zvaném Dobenín. Orlice byla v obci odhalena kolem roku 1907 a asi před 5 lety prošla kompletní zrekonstrukcí. Podle odhadu restaurátora se její hodnota v současné době pohybuje okolo 450 tisíc korun.

Policisté případ začali vyšetřovat jako krádež, za kterou hrozí pachateli nebo pachatelům trest odnětí svobody až na 5 let. Kriminalisté začali okamžitě pátrat ve sběrných surovinách i mezi sběrateli. Některé poznatky je vedou i do sousedního Polska. Ačkoliv není výkup zinku tak lukrativní záležitostí jako výkup jiných barevných kovů, nelze vyloučit, že by pachatelé chtěli orlici zpeněžit i tímto způsobem. Náchodští kriminalisté uvítají jakýkoliv poznatek o pachateli nebo pachatelích a samozřejmě také o odcizené orlici, a to na známé lince 158 nebo přímo na telefonním čísle 974 534 323.