Zabil v autě kamaráda, má jít na dva roky do basy

Rychnov nad Kněžnou - O pobytu na dobu dvou let nepodmíněně ve věznici s mírným režimem pro obžalovaného dvacetiletého Davida Toběrného rozhodl v pondělí okresní soudce Jiří Fuks. Ten zhodnotil následky rok staré tragické autonehody u rychnovské Traktorky.
Obžalovaný mladík se vedle ublížení na zdraví zodpovídal také z neoprávněného užití věci. Vůz, který řídil, totiž užil neoprávněně. Jako student učebního oboru automechanik rychnovské průmyslovky 26. května loňského roku způsobil dopravní nehodu, při které jeho spolujezdec zahynul a řidiči druhého vozu způsobil těžká zranění s dobou léčení minimálně po dobu jednoho roku. Státní zástupce v průběhu soudního líčení uvedl, že mladý řídič bez jakýchkoliv zkušeností, řídil osobní auto a na přímém úseku silnice v důsledku nepřiměřeně vysoké rychlosti 120 až 150 km/hod po předjížděcím manévru s ním havaroval. Auto si navíc půjčil bez vědomí majitele i nadřízených v jednom z místních autoservisů, kde působil v rámci školní praxe.
Osudná jízda navíc proběhla v době, kdy Toběrný podléhal probačnímu dohledu za obdobnou, dříve spáchanou, trestnou činnost. Podle dostupných informací se již v minulosti zmocnil vozu Ford Transit v místě bydliště a po čtyřech kilometrech s autem havaroval. Za tento čin odpracoval nařízených 150 hodin veřejně prospěšných prací. V době tragické nehody byl držitelem řidičského průkazu teprve druhý měsíc.
Rozhodnutím Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou byl obžalovaný mladík odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody nepodmíněně ve věznici s mírným režimem, dále k zákazu řízení všech motorových vozidel na deset let a k úhradě škody poškozeným. Rozhodnutí soudu není zatím pravomocné.