Ze Semtína unikly nitrózní plyny, obrovský barevný mrak dusil okolní obyvatele (11.35)

Únik nitrózních plynů z pardubické chemičky Synthesia a.s. Semtín ohrožoval obyvatele okolních obcí. Lidé se dusili, museli zavírat okna, navíc událost nebyla podle starostky Rybitví Nadi Hubáčkové včas nahlášena. Žlutý mrak směřoval na Lázně Bohdaneč a dále severozápadně. "Ihned na místo vyjeli profesionální hasiči z Pardubic, hasiči podniku Synthesia a dobrovolní hasiči z Lázní Bohdanče a Čeperky. Operační a informační středisko hasičů okamžitě informovalo starosty okolních obcí o úniku nebezpečných látek do ovzduší a aby si lidé uzavřeli okna, dveře a nevětrali," řekla Vendula Horáková z HZS Pardubického kraje. Tajemník Bezpečnostní rady Pardubického kraje Aleš Boňatovský ale včasné informování popírá: "Dozvěděl jsem se to z operačního střediska hasičů, Synthesia měla standardně informovat i kraj prostřednictvím SMS, ale neučinila tak," řekl.

Obyvatelstvo v Lázních Bohdanči bylo například upozorněno sirénou o nastalé situaci. Hasiči provádějí v areálu chemičky zkrápění žlutého mraku. Nitrózní plyny vznikají při hoření celulózy. V chemičce došlo k havárii kotle a následné reakci kyseliny sírové, kyseliny dusičné a celulózy. Do ovzduší tak unikla směs nitrózních plynů a oxidu síry, které dráždí sliznici. Je to zdraví škodlivá látka. Podle slov velitele zásahu mohou plyny způsobit do 40 hodin od nadýchání otok plic. Podle měření dispečerů chemičky přímo v areálu závodu na několika místech nebyla zjištěna nebezpečná koncentrace látek v ovzduší.

Připomeňme, že k úniku nitrózních plynů z chemičky došlo již 18. března 2004 a 4. září 2005

stanovisko Synthesia a. s. Tisková zpráva

Tisková zpráva k úniku nitrózních plynů do ovzduší dne 1.7.2010

Dne 1.7.2010 ve 21.21 hod. došlo k denitraci odpadní nitrační směsi v úložišti E 3/1 spojené s únikem nitrózních plynů do ovzduší. Při této nehodě nebyl nikdo zraněn. Vzhledem k rychlému a účinnému zásahu se událost obešla bez škod na výrobním zařízení a nedošlo k ohrožení životního prostředí. Pro vyšetření příčin nehody byla jmenována generálním ředitelem Synthesia,a.s. vyšetřovací komise.